Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Życie na dwa domy

16 lipca 2003 | Regiony Polski | MS

Co za pytanie. Wiadomo, że siedzą w Unii i tyrają przez większą część roku,

żeby przywieźć tu te parę "ojro" - mówi właściciel baru.

Życie na dwa domy

Józef Kotyś, burmistrz gminy Kolonowskie

Niedzielne popołudnie na dworcu PKP w Opolu. Setki mężczyzn i kobiet szykują się do wyjazdu za granicę. Ich celem nie są bynajmniej atrakcje turystyczne. W Niemczech czekają na nich place budowy, a w Holandii szklarnie i magazynowe hale.

Jedna z wielu podopolskich wsi, będących zagłębiem ludzkim, gdzie dziesiątki działających w regionie mniej lub bardziej legalnych biur pośrednictwa pracy rekrutują ludzi do pracy w krajach Unii Europejskiej. Z trafieniem do odpowiedniego domu nie ma problemu. Zadbane domostwa niczym z niemieckiej lub austriackiej widokówki. Przyjezdnych może tylko dziwić brak młodzieży i mężczyzn.

- Co za pytanie. Wiadomo, że siedzą w Unii i tyrają przez większą część roku, żeby przywieźć tu te parę "ojro" - słyszymy od właściciela miejscowego baru. - A niby, co mają tu robić? - dodaje czekający w kolejce po piwo starszy mężczyzna. - W Ozimku huta już padła, w Zawadzkiem też już siedzi syndyk, a do Opola po robotę nie ma co jechać. Na szczęście ludzie mają jeszcze niemieckie paszporty i mogą tam legalnie pracować. Zostają tylko emeryci i kobiety, żeby kto miał o dom i dzieci zadbać. Tyle tylko, że nie jedzie się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2975

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament