Imiona integracji
Imiona integracji
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR Ł. J. ANDRZEJEWSKI
Przed Unią Europejską była Rada Europy. Ich współdziałanie - a nie konkurencyjność - przysłuży się integracji.
Integracja europejska była celem i wartością dla licznych pokoleń. Zwolennicy tej idei formułowali różne programy wprowadzania jej w życie.
Jagiellońską polsko-litewską koncepcję łączenia narodów i państw opartą na chrześcijańskiej tradycji wyznaniowej i prawnej budowano na unii personalnej. Oznaczała dobrowolne przystąpienie obywateli innych nacji, wyznań i państw do wspólnoty prawa, gospodarki i polityki zewnętrznej z ujednoliconymi zasadami współdziałania, z ochroną przed narzucaniem koncepcji unii z zewnątrz, poszanowaniem dla indywidualnych różnic i odrębności ustrojowych przy dochodzeniu do celów.
Ta tradycja wytyczyła polską drogę do jedności europejskiej.
Do ducha tej koncepcji odwołała się uchwała Senatu RP z 16 kwietnia 1998 r. w sprawie zadań stojących przed Polską w związku z rozpoczynającymi się negocjacjami o członkostwo w Unii Europejskiej (Monitor Polski nr 12, poz. 201 z 29 kwietnia 1998 r.).
Uchwała zakładała w Unii jedność w różnorodności z poszanowaniem suwerenności poszczególnych państw pretendujących nie tylko w momencie przystępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta