Vademecum Rzeczpospolitej: Zagospodarowanie przestrzenne. Nowe przepisy od 11 lipca - Wstęp; Pytania i odpowiedzi
To, co najważniejsze Spis treści
PLANY MIEJSCOWE BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWE
- Nowe plany miejscowe mają być sporządzane w skali 1:1000 (z pewnymi wyjątkami). Będą więc bardzo szczegółowe. Nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717; dalej: ustawa o zagosp. przestrz.) zawiera katalog jego obowiązkowych elementów, czego dotychczas nie było. Plan musi więc określać m.in. wysokość i gabaryty budynków, linie oraz intensywność zabudowy. Do tej pory - choć przepisy tego nie nakazywały - plany sporządzano najczęściej w skali 1:10 000 tys. Ustawa z 1994 r. nie narzucała gminom, co mają umieścić w planie, lecz wskazywała, czym powinny się kierować przy jego uchwalaniu.
Podniesiono poprzeczkę
Tomasz Zasacki, wspólnik w Kancelarii Prawnej Wardyński i Wspólnicy
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Nowa ustawa odchodzi (z niewielkimi wyjątkami) od obowiązującej zasady, że zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego wymaga ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie z art. 59 wchodzącej w życie ustawy decyzja o warunkach zabudowy będzie wymagana tylko w razie braku planu miejscowego. W założeniu ma to skrócić proces inwestycyjny. Taka procedura stawia wysoko poprzeczkę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta