Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy warto było?

21 lutego 1995 | Ekonomia | RA

"Bilans" Pierwszego Komercyjnego Banku w Lublinie

Czy warto było?

Środowisko bankowe frasuje nieodmiennie ten sam problem -- czy i do jakiego stopnia opłaca się restrukturyzować upadające banki publicznymi środkami. Czy koszty sanacji takiego banku -- zwanego nieładnie, przez niektórych, padalcem -- w rzeczywistości nie przekraczają kosztów jego ewentualnej likwidacji? Szczególnym przypadkiem uzdrawianego banku jest Pierwszy Komercyjny Bank w Lublinie, któremu aktualny właściciel Narodowy Bank Polski wyznaczył rolę sanatora innych upadających banków. Wg ostrożnych szacunków naszych źrodeł -- w sanację Pierwszego Komercyjnego i przejętych przez niego banków zaangażowano 2, 28 bln starych zł, podczas gdy likwidacja banków pociągnęłaby za sobą konieczność wypłaty pieniędzy klientów w zbliżonej wysokości.

Koszty upadku mogłyby ewentualnie jeszcze wzrosnąć, gdyby PKB w Lublinie "pociągnął" za sobą inne, powiązane z nim banki. Nie "gdybając", można jednak stwierdzić z całą pewnością, że upadek Pierwszego Komercyjnego, a także i innych przejętych przez niego banków, pociągnąłby za sobą upadek firm, które lokowały w nich pieniądze. Postanowiono zatem ratować. Teraz bank obciążają dodatkowo przejęte przez niego banki, na które NBP łożyło i -- można przypuszczać -- będzie jeszcze w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 410

Spis treści
Zamów abonament