Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokal socjalny

21 lutego 1995 | Prawo | ZB

Prawo mieszkaniowe

Lokal socjalny

Lokalem socjalnym jest lokal mieszkalny o obniżonej wartości użytkowej, o gorszym standardzie technicznym (art. 27 prawa mieszkaniowego, w skrócie pr. m. ), który stosownie do art. 3 ust. 4 pr. m. powinien co najmniej nadawać się na mieszkanie ze względu na wyposażenie, a liczba pokoi musi być taka, aby na każdego członka gospodarstwa domowego najemcy przypadało nie mniej niż 5 mkw. powierzchni. A zatem lokalem socjalnym może być nawet wydzielona ścianami jedna izba, jeżeli mieszka w niej osoba samotna.

Wydaje się, że pewnej wskazówki dla oceny wymogów minimalnego stanu technicznego takiego lokalu szukać można w treści art. 7 dawnego prawa lokalowego. Lokal socjalny nie jest wprawdzie tożsamy z zastępczym pomieszczeniem z dawnego prawa lokalowego, ale pod względem minimum standardu technicznego od niego nie odbiega. Nie musi to być koniecznie barak przeznaczony do przejściowego umieszczania tam osób eksmitowanych, chociaż i tym celom będzie służył. Jest to przede wszystkim pomieszczenie mające być długotrwałym miejscem zamieszkania dla osób będących w niedostatku, których dochód miesięczny nie pozwala na wynajęcie lokalu na zasadach ogólnych, albo dla rodzin o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 410

Spis treści
Zamów abonament