Muzułmańskie akcenty w polskim prawie rozwodowym
Poselski projekt zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym
Muzułmańskie akcenty w polskim prawie rozwodowym
Wanda Stojanowska
Proponowane przepisy rozwodowe są z gruntu błędne. Sugerowane zmiany spowodowałyby wręcz katastrofalne skutki.
Według muzułmańskiego prawa małżeńskiego mężczyźnie wystarczy zwrócić się do żony ze słowami:"Rozwodzę się z tobą", by doszło do rozwodu w drodze odrzucenia kobiety przez mężczyznę, tzw. talak. Swoista ochrona poczętego dziecka przejawia się w tym, że jeżeli kobieta jest w okresie menstruacji, wystarczy, by mąż raz powiedział: "Rozwodzę się z tobą", w przeciwnym razie musi powtórzyć to zdanie trzykrotnie.
Talak obowiązywał m. in. w Indonezji. Tamtejsze kobiety domagały się odpowiedniej ochrony. Jednym ze środków prowadzących do zrównania małżonków w prawach do rozwodu był tzw. talik-talak, czyli umowa małżeńska, w której mąż przyznawał żonie prawo do domagania się rozwodu w pewnych okolicznościach. W dekrecie z 1955 r. ujednolicono indonezyjskie prawo zwyczajowe talik-talak, ale dopiero nowe prawo małżeńskie z 1974 r. uregulowało przesłanki rozwodu i jego skutki (m. in. zakres władzy rodzicielskiej po rozwodzie) .
Zasady ustawodawstwa Związku Radzieckiego i poszczególnych republik związkowych przewidywały nie tylko generalną klauzulę rozkładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta