Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Muzułmańskie akcenty w polskim prawie rozwodowym

21 lutego 1995 | Prawo | WS

Poselski projekt zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

Muzułmańskie akcenty w polskim prawie rozwodowym

Wanda Stojanowska

Proponowane przepisy rozwodowe są z gruntu błędne. Sugerowane zmiany spowodowałyby wręcz katastrofalne skutki.

Według muzułmańskiego prawa małżeńskiego mężczyźnie wystarczy zwrócić się do żony ze słowami:"Rozwodzę się z tobą", by doszło do rozwodu w drodze odrzucenia kobiety przez mężczyznę, tzw. talak. Swoista ochrona poczętego dziecka przejawia się w tym, że jeżeli kobieta jest w okresie menstruacji, wystarczy, by mąż raz powiedział: "Rozwodzę się z tobą", w przeciwnym razie musi powtórzyć to zdanie trzykrotnie.

Talak obowiązywał m. in. w Indonezji. Tamtejsze kobiety domagały się odpowiedniej ochrony. Jednym ze środków prowadzących do zrównania małżonków w prawach do rozwodu był tzw. talik-talak, czyli umowa małżeńska, w której mąż przyznawał żonie prawo do domagania się rozwodu w pewnych okolicznościach. W dekrecie z 1955 r. ujednolicono indonezyjskie prawo zwyczajowe talik-talak, ale dopiero nowe prawo małżeńskie z 1974 r. uregulowało przesłanki rozwodu i jego skutki (m. in. zakres władzy rodzicielskiej po rozwodzie) .

Zasady ustawodawstwa Związku Radzieckiego i poszczególnych republik związkowych przewidywały nie tylko generalną klauzulę rozkładu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 410

Spis treści
Zamów abonament