Wolność słowa i dostęp do informacji
Posłowie UW proponują nowe prawo prasowe
Wolność słowa i dostęp do informacji
Projekt nowego prawa prasowego wniósł do laski marszałkowskiej Klub Parlamentarny Unii Wolności. Inicjatywa ta zbiegła się w czasie z publicznymi dyskusjami na temat problemów prasy, dziennikarstwa, wydawców i nadawców. Impulsem do wzrostu publicznego zainteresowania tą tematyką była m. in. niedawna uchwała Sądu Najwyższego dotycząca wcześniejszego orzeczenia sądu w Lublinie w sprawie zwolnienia dziennikarza z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Problematyka ta była też żywo dyskutowana w trakcie prac nad ustawą o tajemnicy państwowej, odrzuconą niedawno przez Senat, a w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Rząd przedstawiał też w Sejmie informację o udziale kapitału zagranicznego w prasie polskiej.
Projektodawcy wychodzą z założenia, że ustawa o prawie prasowym z 1984 r. jest już zdecydowanie przestarzała. Powstała bowiem w warunkach monopolu informacyjnego państwa i jednej partii, nie uwzględnia zasad rynkowych w gospodarce. Nie odpowiada też standardom europejskim zawartym w konwencjach międzynarodowych ratyfikowanych przez Polskę.
Wolność w mediach
W projekcie kładzie się nacisk na stworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta