Nie utopić tych ryb!
Hodowla sumów afrykańskich
Nie utopić tych ryb!
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Kiedy przed rokiem zamieściliśmy artykuł na temat hodowli sumów afrykańskich, w którym ostrzegaliśmy, że przez nieuwagę ryby te można łatwo... utopić, jeden z ichtiologów uznał to za brednię. Tymczasem nie jest to nonsens, bo ryby tego gatunku 90 proc. potrzebnego im tlenu czerpią z powietrza. Można więc powiedzieć, że w wodzie, podobnie jak ludzie, sumy afrykańskie tylko się kąpią.
O warunkach ich chowu niewiele wiedzą także pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, których opinia potrzebna jest bankom, aby mogły bezpiecznie udzielić kredytu hodowcom sumów. Jednemu z nich, gdy starał się o preferencyjny kredyt i opisywał warunki, jakie muszą zostać spełnione w chowie, pracownik ODR poradził, by zaczął się... leczyć.
Zaczęło się w Gołyszu
Sum afrykański jest chyba najsmaczniejszą rybą w polskich sklepach. Na razie, niestety, tylko w nielicznych, a i tam, gdzie trafia, nie jest przedstawiany konsumentowi właściwie. W rezultacie o zaletach sumów afrykańskich wie on tyle samo co personel sklepu, czyli nic.
Jest to ryba, która ma bardzo mało ości i tłuszczu (około 2 proc.). Poza tym jej mięso nie ma charakterystycznego rybiego posmaku. Suma można przyrządzać na liczne sposoby, od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta