Układ po nowemu
Postępowanie naprawcze w prawie upadłościowym i naprawczym
Układ po nowemu
Nie czas już dywagować nad zasadnością zmian wprowadzonych w nowym prawie upadłościowym i naprawczym (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535). Jednak 1 października, kiedy zacznie obowiązywać ustawa w całości, coraz bliżej, należy się więc zastanowić nad skutkami, jakie może to wywołać i odpowiednio się do tego przygotować.
Naprawa, gdy zagraża niewypłacalność
Jednym z bardziej nowatorskich rozwiązań w tej ustawie jest tzw. postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością (art. 492 - 521).
Zagrożenie niewypłacalnością powstaje, gdy według rozsądnej oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy stanie się on niewypłacalny w niedługim czasie (art. 492 ust. 2).
Autorzy ustawy w uzasadnieniu do jej projektu napisali, że celem prawa upadłościowego jest m.in. "kształcenie wśród przedsiębiorców określonych zachowań, które można określić jako postawę rzetelnego przedsiębiorcy (funkcja wychowawcza)".
Jest to bardzo szczytne, jednak uwzględniając, że przepisy te będą dotyczyć w dużej części patologicznych polskich stosunków gospodarczych, to istnieje niebezpieczeństwo nadużycia tego prawa, aby uzyskać własne korzyści, z pokrzywdzeniem wierzycieli i bez względu na moralny osąd takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta