Kiedy sprostowanie, kiedy odpowiedź
Kiedy sprostowanie, kiedy odpowiedź
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WALDEMAR GONTARSKI
Jeżeli dziennikarz przestrzegał ustawowych standardów prasowych, osoba dotknięta wypowiedzią zawartą w publikacji nie może pociągać go do odpowiedzialności prawnej. Ma tylko prawo zażądać od redaktora naczelnego zamieszczenia sprostowania lub odpowiedzi.
Tak wynika z całokształtu przepisów ustawy z 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (dalej: ustawa), w szczególności z art. 12 ust. 1 pkt 1 i art. 41 oraz art. 31 i n.
Rzecz stara jak świat
Sprostowanie ma być rzeczową i odnoszącą się do faktów wypowiedzią prostującą wiadomości nieprawdziwe lub nieścisłe (art. 31 pkt 1 ustawy), a odpowiedź - też rzeczową wypowiedzią, ale stanowiącą reakcję na stwierdzenia zagrażające dobrom osobistym (art. 31 pkt 2 ustawy). Rzeczowość oznacza tutaj - jak zauważa Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 26 maja 1992 r.
(I ACr 69/92) - wypowiedź "dotyczącą istoty sprawy". Niedopuszczalne są wszelkie dygresje.
Sprostowanie więc polegać powinno na przywróceniu wypowiedzi prasowej zgodności z prawdą materialną (możliwą do ustalenia na wzór sądowej), a nie prawdą subiektywną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta