Różnice w zasadach i metodach
Amortyzacja w podatkach i w księgach
Różnice w zasadach i metodach
Wybór zasad amortyzacji to jedno z najważniejszych zagadnień w polityce rachunkowości przedsiębiorstwa. Trzeba pamiętać, że wycena i amortyzacja środków trwałych ma dwa wymiary - podatkowy i bilansowy, co skutkuje występowaniem w sprawozdaniach finansowych aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Powstają one m.in. wskutek przyjęcia przez spółkę odmiennych zasad (metody, okresu, stawki) amortyzacji księgowej i podatkowej środków trwałych.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości amortyzację można rozpocząć nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, natomiast kończy się ją nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową składnika majątku albo z chwilą przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia niedoboru.
Z kolei w świetle przepisów podatkowych odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim dany środek wprowadzono do ewidencji, do końca miesiąca, w którym suma odpisów amortyzacyjnych zrównuje się z jego wartością początkową lub w którym postawiono go w stan likwidacji, zbyto bądź stwierdzono jego niedobór.
Zatem przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta