Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można korygować wstecz?

24 lipca 2003 | Dobra firma | AB

AMORTYZACJA W FIRMIE

Błędna stawka amortyzacyjna

Czy można korygować wstecz?

  • Przepisy tego nie zabraniają
  • Obniżka wstecz niedopuszczalna
  • Podwyższać też nie można wstecz

Na podstawie art. 22i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Obniżenie stawek amortyzacyjnych oznacza zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów, a tym samym podwyższenie podstawy do opodatkowania. Czy może to być opłacalne? Owszem tak, gdyby np. ktoś uznał, że zamiast powiększać i tak już ponoszoną stratę, lepiej będzie zachować część odpisów amortyzacyjnych na lepsze czasy, gdy będzie miał dochód. Wprawdzie pogłębianie podatkowej straty nie jest tak do końca bezsensowne, bo przepisy pozwalają obniżyć dochód o stratę przez następne pięć lat i jednorazowo nawet o jej połowę, ale może ktoś dojdzie do wniosku, że jednak wolałby w przyszłości zmniejszać dochód do opodatkowania przez odpisy amortyzacyjne, a nie przez odliczanie straty.

Powstaje jednak pytanie, co w sytuacji, gdyby ktoś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2982

Spis treści
Zamów abonament