Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemiecki ból

24 lipca 2003 | Publicystyka, Opinie | HH
źródło: Nieznane

Czy ból Niemki, której dziecko zasypane zostało podczas nalotu bombowego w Świnoujściu, musi być mniejszy od bólu Polki, której syn został zastrzelony na Pawiaku?

Niemiecki ból

JANUSZ MAYK MAJEWSKI

HELGA HIRSCH

O czym chcemy dyskutować? O faktycznej sytuacji czy o duchach z przeszłości? O wciąż obowiązujących stereotypach, które szybko ożywają, czy o trudnej zmianie mentalności?

Tak, to prawda: na przestrzeni ostatnich dziesięciu, dwunastu lat sprawy ucieczki, wypędzenia z byłych niemieckich terenów osiedleńczych powodowały wciąż rosnące zainteresowanie w Niemczech. Przede wszystkim jednak wśród przedstawicieli średniego pokolenia, osób dziś w wieku od 40 do 60 lat, dla których przez dziesiątki lat pamięć o tych wydarzeniach była czymś politycznie gorszącym. Verena Dohrn i Martin Pollack już na początku lat 90. zwiedzili tereny upadłego cesarstwa habsburskiego w Galicji; Ulla Lachauer opisała wschodnio-pruskie życiorysy; Roswitha Schieb wybrała się w podróż do dawnej ojczyzny swoich rodziców na Śląsk i stamtąd dalej do dawnej ojczyzny Polaków - do Galicji.

Czy wolno mówić o własnych ofiarach

Czy to przejaw nowego szowinizmu następnego pokolenia?

Początkowo autorzy spotkali się rzeczywiście z takim zarzutem. Przede wszystkim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2982

Spis treści
Zamów abonament