Supersąd nad wadliwymi wyrokami
Supersąd nad wadliwymi wyrokami
Adresatem kasacji w obronie prawa byłby Sąd Najwyższy. Wnosiliby je rzecznik praw obywatelskich bądź prokurator generalny.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
ROBERT ZEGADŁO SĘDZIA, SEKRETARZ KOMISJI KODYFIKACYJNEJ PRAWA CYWILNEGO PRZY MS
Kasacja w obronie prawa jest konsekwencją nowelizacji kodeksu cywilnego. Jest to też wyjście naprzeciw sugestii TK, który stwierdzając niekonstytucyjność części regulacji (art. 418 k.c.), wskazał, że kwestia ustalenia niezgodności z prawem indywidualnych rozstrzygnięć, które mogą być podstawą odszkodowań od SP, powinna być uregulowana ustawowo. Jest to zupełnie nowa instytucja. Nie przypomina dawnej rewizji nadzwyczajnej. Stwierdzenie (w następstwie kasacji w obronie prawa) niezgodności z prawem orzeczenia nie będzie miało bowiem skutku uchylającego. Inaczej mówiąc, zakwestionowany wyrok będzie nadal miał moc prawną, tyle że zainteresowany będzie mógł dochodzić naprawienia szkody, jaką poniósł na skutek jego wydania.
DARIUSZ CHACIŃSKI, DYREKTOR ZESPOŁU PRAWA CYWILNEGO BIURA RPO Kasacja w obronie prawa to przede wszystkim instrument realizacji konstytucyjnej zasady odpowiedzialności państwa za szkody wyrządzone przez organy publiczne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta