Uproszczona nie zawsze korzystniejsza
Amortyzacja mieszkania
Uproszczona nie zawsze korzystniejsza
Osoby fizyczne wykorzystujące na potrzeby własnej działalności gospodarczej bądź wynajmujące budynki lub lokale mieszkalne, mając do wyboru dwie metody amortyzacji - na zasadach ogólnych i uproszczoną - z reguły wybierają uproszczoną. Na prośbę czytelników przyjrzyjmy się, jakie są konsekwencje jej przyjęcia.
Wynajmując, wydzierżawiając albo używając własną nieruchomość mieszkalną (lokal lub budynek) na cele prowadzonej przez siebie firmy, można ją amortyzować, czyli stopniowo zaliczać wydatki na jej nabycie do kosztów uzyskania przychodów. Oczywiście tylko jeśli koszty te uwzględnia się przy obliczaniu podatku - nie ma takiej możliwości przy ryczałcie ewidencjonowanym i karcie podatkowej. Amortyzacja nie może być też - w całości lub w części - kosztem podatnika, jeżeli kupując lokal lub budując dom, korzystał on z tzw. dużej ulgi mieszkaniowej (odpisywał wydatki poniesione na te cele od dochodu lub od podatku). Nie są bowiem kosztem dla celów podatkowych odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie - odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta