Dla dobra wierzycieli
Dla dobra wierzycieli
- Poprzednie artykuły z cyklu
- Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze
KATARZYNA DZITKOWSKA
Jedną z głównych zasad rządzących postępowaniem upadłościowym oraz postępowaniem naprawczym jest tzw. zasada optymalizacji. Oznacza ona, że prawo upadłościowe i naprawcze powinno stworzyć warunki do tego, aby majątek niewypłacalnego dłużnika (upadłego) był jak najlepiej wykorzystany do zaspokojenia wierzycieli.
Temu celowi powinny być podporządkowane formy zaspokojenia wierzycieli (tj. czy spłata należności nastąpi w drodze likwidacji przedsiębiorstwa upadłego, czy też poprzez zawarcie układu z wierzycielami) oraz sposób zarządzania majątkiem wchodzącym w skład masy upadłości. Od sposobu zarządzania zależy przede wszystkim ostateczny skład majątku oraz jego wartość, a w konsekwencji także wysokość uzyskanych środków, które mogą być wykorzystane na zaspokojenie wierzycieli. Dlatego istotną kwestią jest ważność i skuteczność czynności podejmowanych przez upadłego wobec mienia wchodzącego w skład masy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta