Umyślność, wina i błąd
Umyślność, wina i błąd
RYS. PAWEŁ GAŁKA
RAFAŁ HAŁABURA
Nieusprawiedliwiona nieznajomość prawa może oznaczać brak odpowiedzialności za umyślne przestępstwa karne skarbowe. Usprawiedliwiona natomiast całkowicie wyłącza odpowiedzialność karną skarbową.
Niejasne i rozbieżne interpretacje aparatu skarbowego powinny usprawiedliwiać niewiedzę, jakie prawo obowiązuje, która w konsekwencji wyłącza winę i odpowiedzialność za jego nieprzestrzeganie. Nie można bowiem więcej wymagać od podatników niż od przedstawicieli skarbu państwa.
W praktyce stosowania prawa karnego skarbowego zbyt małą wagę przywiązuje się do instytucji prawnych związanych ze świadomością i wolą działania sprawcy naruszeń przepisów finansowych - umyślności, winy i błędu.
Powszechne jest przekonanie, że nieznajomość prawa zawsze szkodzi. Innymi słowy, brak znajomości prawa nie jest żadnym usprawiedliwieniem i nie chroni przed ponoszeniem konsekwencji za jego łamanie. Przeanalizujmy tę kwestię na tle norm karnych dwu kodeksów, bo w przeciwieństwie do kodeksu karnego, który sankcjonuje nieprzestrzeganie często gdzie indziej niezapisanych zasad życia społecznego, kodeks karny skarbowy ma zapewnić wypełnianie finansowych zobowiązań publicznoprawnych ustanowionych w licznych i nierzadko bardzo skomplikowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta