Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studium budowania

28 sierpnia 2003 | Prawo | LJ
źródło: Nieznane

Gdy nie ma planu miejscowego

Studium budowania

RYS. JACEK FRANKOWSKI

LESZEK J. KAMIŃSKI

Ustawa czyni wiele, aby przestrzeni pozbawionych planów zagospodarowania było jak najmniej. Zawiera instrumenty finansowe i nadzorcze, a w ostateczności każe zastępować władze gminne w wykorzystywaniu ich uprawnień.

W czasie przygotowywania projektu ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717) kończyło się obowiązywanie planów uchwalonych za poprzednich ustaw. One nie uwzględniały należycie wartości obecnej konstytucji, szczególnie ochrony prawa własności, i dotyczyły niewielkiej części powierzchni kraju. Tymczasem zdecydowana większość gmin posiadała już studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (dalej: studia). Wprawdzie prace nad ustawą toczyły się w ramach pakietu "Przedsiębiorczość, rozwój, praca", lecz sprawy przedsięwzięć niepublicznych stawia ona na drugim planie. Wyraźny jest w niej prymat inwestycji publicznych, szczególnie o charakterze ponadlokalnym zarówno w sferze planistycznej, jak i w sferze urzeczywistniania tych zamierzeń w decyzjach indywidualnych.

O procesie legislacyjnym zadecydowały:

  • konieczność ostatecznego pozbawienia mocy obowiązującej planów opartych
  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3011

Spis treści
Zamów abonament