Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powiedzieli 'Rzeczpospolitej'

28 sierpnia 2003 | Specjalny | NK Np

POWIEDZIELI "RZECZPOSPOLITEJ"

Józef Oleksy wiceprzewodniczący SLD

Im więcej czasu upływa, tym mniej wyraziście historia wpływa na wyobraźnię i pamięć. Poza tym wypędzenie Niemców czy ich przesiedlenia to był temat nieomawiany przez wiele lat Polski Ludowej.

Dla Niemców i ich historii jest to temat ważny, ale na pewno nie powinien stać się równie istotny jak okrutna rola Niemiec w wojnie wobec innych narodów. Jeżeli więc toczą się dyskusje, to w Niemczech nie powinny mieć charakteru zrównoważenia toku myślenia historycznego o niemieckiej roli w dramatach ludzkich, ludobójstwie.

Mam wątpliwości, czy jest możliwe przy takich emocjach historycznych osiągnięcie europejskiego rozumienia tego problemu. Istnieje groźba zrównania ludobójstwa i holokaustu z najbardziej nawet rzeczywistymi cierpieniami Niemców - na co nie ma zgody - i właśnie dlatego ma sens poszukiwanie europejskiego wymiaru tej sprawy. Holokaustu Żydów nie da się zrównoważyć z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3011

Spis treści
Zamów abonament