Gazowy klincz
Gazowy klincz
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
PIOTR GŁOWACKI
Od ponad roku obowiązuje rządowy program restrukturyzacji i prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG). Miejmy nadzieję, że podzieli on los poprzednich programów i trafi do lamusa. Nie jest to jednak pewne, gdyż nieszczęścia dręczące tę firmę chodzą nie parami, ale całymi stadami. A dotyczą one między innymi obsady kierowniczych stanowisk.
Program, opracowany przez specjalny zespół międzyresortowy i przyjęty przez rząd w sierpniu 2002 r., za priorytetowe cele uznaje zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także stworzenie warunków do stabilnego i długotrwałego wzrostu gospodarczego oraz poprawy konkurencyjności.
Zdaniem rządu najlepszym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kraju będzie PGNiG - prawdopodobnie najgorsza ekonomicznie europejska firma gazownicza i najbardziej zadłużone przedsiębiorstwo w Polsce. Drugi cel programu - zapewnienie długotrwałego wzrostu gospodarczego - wydaje się jeszcze bardziej zaskakujący. Można wysnuć wniosek, że "lokomotywą" rozwoju ekonomicznego zostanie także PGNiG. Aż strach pomyśleć, co nastąpi, kiedy inne firmy zaczną naśladować jego "osiągnięcia". Nad poprawą pozycji konkurencyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta