Zmiany będą bolesne
Zmiany będą bolesne
Na razie walka trwa - twierdzi Henryk Nakonieczny, szef górniczej "Solidarności"
FOT. (C) KRZYSZTOF KORCZYŃSKI / EDYTOR
Struktura zużycia energii w Polsce i w UE
BARBARA CIESZEWSKA
Koncepcji rozwiązania problemów polskiego górnictwa jest wiele. Różnią się one w szczegółach, lecz wszystkie sprowadzić można do dwóch opcji. Lobby węglowe opowiada się za pozostawieniem branży w jej dotychczasowej skali, zdecydowanie sprzeciwia się likwidacji kopalni. Środowiska optujące za gospodarką rynkową uważają, że ograniczenie zdolności wydobywczych jest konieczne, a reforma powinna zakończyć się prywatyzacją.
Rząd o restrukturyzacji górnictwa
- Restrukturyzacja górnictwa musi być przeprowadzona jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Jeśli tak się nie stanie, kopalnie nie będą mogły poradzić sobie na wolnym rynku i nie uregulują swoich zobowiązań - mówił podczas wczorajszej konferencji Jacek Piechota, wiceminister gospodarki. Dodał, że w UE podstawowym kryterium przy zakupie węgla jest jego cena. Natomiast w Polsce kopalnie przynoszą straty, a na eksport sprzedają węgiel poniżej kosztów produkcji.
Żeby polskie górnictwo było rentowne, trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta