Dogonić świat
Dogonić świat
Głównym zmartwieniem niemal każdego wielkiego koncernu stalowego jest konieczność cięcia kosztów
FOT. (C) ADAM BRUNO/EDYTOR
Dla światowego hutnictwa nastają lepsze czasy. Wszystko wskazuje na to, że dla polskiego także. Do finału zbliża się prywatyzacja Polskich Hut Stali. Umowa prywatyzacyjna, zgodnie z ustaleniami przedakcesyjnymi z Unią Europejską, przewiduje, że nowy właściciel zacznie realizować program inwestycyjny, który ma zapewnić czterem hutom PHS konkurencyjność. PHS to około 70 proc. krajowego rynku stali, dlatego kondycja koncernu zdecyduje o stanie polskiej metalurgii.
Światowa produkcja stali wzrosła w tym roku bardziej, niż oczekiwano, bo o ponad 7 proc. (dane z końca lipca), co oznacza, że wyprodukowano 546 mln ton stali. Liderem na stalowym rynku stają się Chiny, które notują największy, nieosiągalny w innych krajach, ponad 20-proc. wzrost. Jest to efekt inwestycji, jakie chińska metalurgia podejmowała w ostatnich latach. Chińczykom udało się zahamować import wyrobów stalowych - zamiast niego rozwijają własną produkcję. Rynek chiński jest tak chłonny, że jest w nim jeszcze sporo miejsca także na import.
Być może Polsce uda się skopiować chińską metodę odzyskiwania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta