Euroland w recesji
Euroland w recesji
- Regulacje Unii będą surowsze dla kandydatów
Wzrost dochodu narodowego
Po raz pierwszy od lat kraje strefy euro w II kwartale tego roku praktycznie znalazły się w recesji. Dochód narodowy "12" skurczył się o 0,1 proc. w stosunku do pierwszego kwartału, kiedy to również nie odnotowano wzrostu. Z opublikowanych wczoraj danych Eurostatu wynika, że najtrudniejszą sytuację gospodarczą przeżywają: Niemcy, Francja, Włochy i Holandia.
Komisji Europejskiej coraz trudniej jest ukrywać, że powodem słabych wyników są zaniechane reformy strukturalne, sztywne regulacje rynku pracy, wyśrubowane normy socjalne i wysokie podatki w krajach "12". Większość negatywnych czynników międzynarodowych ulega bowiem poprawie. Koniec wojny w Iraku i związany z tym spadek cen ropy powinien podreperować zaufanie konsumentów i przedsiębiorców. Tak się jednak na razie nie stało. Konsumpcja w II kwartale tego roku wzrosła zaledwie o 0,1 proc., natomiast nakłady na budownictwo wręcz spadły o 0,4 proc. Dla wielu konsumentów ważniejszy od wydarzeń na Bliskim Wschodzie jest wysoki wskaźnik bezrobocia i niepewność utrzymania stałych dochodów. Tylko w tym roku pracę straci przynajmniej 1,4 mln osób w państwach unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta