Rurociąg konkurencji
Rurociąg konkurencji
RYS. PAWEŁ GAŁKA
HUBERT KONARSKI
Dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych pozwoli krajowym odbiorcom zamawiać transport paliw gazowych w przedsiębiorstwach sieciowych. A to znaczy, że będą mogli kupować gaz od kontrahentów holenderskich, niemieckich, duńskich, norweskich, rosyjskich czy ukraińskich.
Jednym z filarów unijnego rynku obrotu gazem jest dostęp strony trzeciej do sieci. Zasada ta, zwana w skrócie zasadą TPA, została sformułowana w dyrektywie 98/30/WE z 22 czerwca 1998 r. Dyrektywa posługiwała się definicją "uprawnionych odbiorców" jako osób upoważnionych do korzystania z zasady TPA. Stosownie do jej przepisów kategoria uprawnionych odbiorców obejmowała elektrownie opalane gazem oraz innych odbiorców końcowych zużywających ponad 25 mln m sześc. gazu rocznie, z tym że państwa członkowskie w ustawodawstwie wewnętrznym mogły przyjąć korzystniejszą definicję.
W prawie polskim
Zasada TPA została wprowadzona do ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. nr 54, poz. 348 ze zm.). Zgodnie z jej art. 4 ust. 2 przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją paliw gazowych są obowiązane zapewniać wszystkim podmiotom, na zasadzie równoprawnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta