Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 10.09.2003 r.

10 września 2003 | Prawo | RM

Rzeczpospolita Czytelników

Fundusz socjalny: od odpisu do świadczenia

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych

Do 30 września pracodawcy muszą przekazać drugą ratę odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na wyodrębnione konto bankowe. Wczoraj wątpliwości z tym związane wyjaśniały DANUTA FYSZEMBERG, główna specjalistka, i JADWIGA STEFANIAK, starsza specjalistka z Departamentu Wynagrodzeń w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Oto relacja.

Hurtownia sprzętu AGD zatrudnia ponad 50 pracowników. Od początku tego roku nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wynika to z jej regulaminu wynagradzania, który zmieniono po uzyskaniu zgody reprezentanta załogi (nie działają w niej związki zawodowe). Na wyodrębnionym koncie funduszu pozostały jednak pewne środki z zeszłorocznych odpisów. Co z nimi począć?

Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą zrezygnować z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). W tym celu muszą wprowadzić odpowiednie postanowienie w przepisach wewnątrzzakładowych (a więc do układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania). Nie dotyczy to jednak jednostek budżetowych i ich gospodarstw pomocniczych oraz zakładów budżetowych; te muszą ustalać ZFŚS bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3022

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament