Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zły Bóg Mao

10 września 2003 | Kultura | KM
źródło: Nieznane

Rozmowa z Jung Chang, autorką bestselleru "Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin"

Zły Bóg Mao

Fot. Bartłomiej Zborowski

Kim był Mao Zedong dla Chińczyków? Tym, kim Stalin dla Sowietów czy Hitler dla niemieckich nazistów? Czy też kimś więcej niż przywódcą narodu?

Jung Chang: - Był dokładnie tym, kim Stalin i Hitler. Ale zaważył nie tylko na losach Chin, także całej Azji, a w pewnym sensie i Europy Wschodniej.

Jung Chang urodziła się w Yibin w prowincji Sichuan w 1952 r. Jej rodzice byli funkcjonariuszami partyjnymi, poddanymi prześladowaniom w czasie rewolucji kulturalnej. W wieku 14 lat została członkiem Czerwonej Gwardii. Trzy lata później zesłano ją na wieś w ramach ogłoszonej przez Mao "reedukacji przez pracę". W 1973 r. rozpoczęła studia na Wydziale Języków Obcych Uniwersytetu Syczuańskiego. W 1978 r. opuściła Chiny jako stypendystka York University. W Wielkiej Brytanii uzyskała stopień doktorski z lingwistyki. Wydana w 1991 r. autobiograficzna książka "Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin", zaadaptowana jako 6-odcinkowy serial przez BBC, uczyniła ją milionerką. Mieszka w Londynie.

- Pani matce - co wyczytałem w "Dzikich łabędziach..." - tłumaczono jej komunistyczne powinności następująco: "Życie bez partii to jak ekskomunika dla katolika". I ona tę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3022

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament