Dziwna choroba
Dziwna choroba
Prof. Andrzej Kubler, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej we Wrocławiu
Po raz pierwszy w Polsce ujawniono wyniki leczenia sepsy nowym preparatem zawierającym aktywowane białko C. Śmiertelność, wynosząca średnio 50 proc., spadła aż o 30 proc. Rocznie choroba ta dotyka w naszym kraju około stu tysięcy osób.
Sepsa, dawniej potocznie zwana gniciem krwi, jest nadmierną reakcją organizmu na infekcję, zbytnim zmobilizowaniem sił obronnych. W połowie przypadków jest to choroba śmiertelna. Objawy są rozmaite, w dodatku podobne do występujących w innych schorzeniach - gorączka, przyspieszony puls, obniżone ciśnienie - dlatego sepsa jest trudna do rozpoznania. Pojedyncze objawy nie są alarmujące, gdy zaś wystąpią łącznie, konieczne jest leczenie w szpitalnym oddziale intensywnej terapii. Rozwijaniu tej choroby sprzyjają poważne operacje, przeszczepy narządów, ale także banalne zabiegi, takie jak usuwanie wyrostka robaczkowego, a nawet drobne interwencje ambulatoryjne po skaleczeniu czy stłuczeniu paznokcia.
Dramatyczne fakty
Rocznie na świecie lekarze rozpoznają półtora miliona przypadków sepsy, z czego blisko 600 000 kończy się śmiercią; dziennie na świecie umiera z jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta