Ochrona pracy w konstytucji
Ochrona pracy w konstytucji
Czy nowa konstytucja okaże się "zbyt ciasna", żeby pomieścić pakiet praw socjalnych związanych z pracą: zatrudnieniem, wynagrodzeniem, ochroną pracowników, a zwłaszcza ich zdrowia w miejscu pracy, oraz zabezpieczeń społecznych? Propozycje konkretnych zapisów, złożone przez głównego inspektora pracy w Prezydium Sejmu i w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, spotkały się z polemiką dotyczącą meritum, a także zostały ocenione jako "zbyt szerokie". Zarówno kontrpropozycje Komisji ds. Reformy Prawa Pracy, jak i próba zsyntetyzowania projektu GIP, podjęta w Komisji Konstytucyjnej, są z kolei nazbyt "wąskie".
Zrozumiałą ostrożność w tej dziedzinie dyktuje obawa przed wpisaniem do konstytucji zobowiązań, których egzekwowanie może się okazać trudne lub niemożliwe (jak np. zagwarantowanie prawa do pracy) , albo praw "pustych", jakimi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta