Sukcesy i grzechy
Pół wieku temu 51 państw podpisało Kartę Narodów Zjednoczonych. Powstała organizacja, która miała zapewnić światu bezpieczeństwo i umożliwić wielostronną współpracę między państwami.
Sukcesy i grzechy
Rozmowa z dr. Zbigniewem M. Włosowiczem, ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku
26 czerwca 1945 roku w San Francisco 51 państw podpisało Kartę Narodów Zjednoczonych, dając początek międzynarodowej organizacji, która miała zapewnić światu bezpieczeństwo oraz stanowić płaszczyznę wielostronnej współpracy między narodami. Jak można ocenić to półwiecze?
Do 1989 roku ONZ funkcjonowała w warunkach podziału świata na Wschód i Zachód. Wówczas to nie ONZ, ale państwa, które podzieliły świat między siebie, faktycznie pilnowały porządku na świecie. Po 1989 roku zapis w Karcie Narodów Zjednoczonych o utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa nabrał realnego wymiaru. Organizacja stanęła w obliczu całkowicie nowej sytuacji.
Co można uznać za największy grzech, a co za sukces ONZ?
Jej grzechem było to, że akceptowała polityczny podział świata po II wojnie światowej i w pewne sprawy się nie angażowała. Nie była w stanie pomóc np. takim krajom jak Polska w wyzwoleniu się z zależności od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta