Kompleks Balcerowicza
Wicepremierzy trzeciej Rzeczypospolitej
Kompleks Balcerowicza
Marcin Dominik Zdort
Grzegorz Kołodko podczas tworzenia rządu Oleksego uzależniał swoje wejście do gabinetu od tego, czy zostanie w nim wicepremierem. Mimo że później oficjalnie wycofał się z tego ultimatum i postawił inne warunki, liderzy SLD nie ukrywali, że tak naprawdę wciąż chodzi o wiceprezesurę Rady Ministrów. -- Kołodko ma kompleks Balcerowicza, jego marzeniem jest zdobycie równie silnej pozycji w rządzie -- mówili posłowie lewicy. Rzeczywiście, pozycja Leszka Balcerowicza stała się dla jego następców celem niedoścignionym. Choć Polska miała od 1989 roku 11 wicepremierów, żadnemu z nich nie udało się uzyskać tak wielkiego wpływu na rząd, jak ministrowi finansów w gabinetach Mazowieckiego i Bieleckiego.
Ośmiu u Bieruta
W okresie rządów komunistów w Polsce funkcja wicepremiera była stanowiskiem trzeciorzędnym, uważanym nawet w hierarchii za znacznie niższą od stanowiska członka Komitetu Centralnego PZPR. Rząd bowiem jedynie rządził, zaś partia przewodziła. Stąd stanowisko wicepremiera przypadało na ogół politykowi, którego trzeba było wynagrodzić za dawne zasługi lub dowartościować -- często był to lider ugrupowania sojuszniczego, stronnictwa formalnie współrządzącego, choć realnie mającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta