Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra szkoła to twarda szkoła

28 lutego 1995 | Kraj | PA

Społeczność ewangelicka swoje szkoły mogła założyć dopiero po roku 1989

Dobra szkoła to twarda szkoła

Piotr Adamowicz

-- Młodsi nie wiedzieli, że budynek był niegdyś własnością ewangelików. Pamiętali 70-latkowie, czyli ci, którzy przed wojną zalecali się do zamieszkałych w internacie panien -- wspomina Jan Puczek, prezes reaktywowanego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Jeszcze kilka lat temu była to opuszczona rudera. Dziś wspaniale odremontowana kamienica mieści liceum zwane w mieście potocznie ewangelickim. Większość uczniów to protestanci. Tomek Pochaba jest katolikiem. Mówi, że wybrał właśnie tę szkołę, gdyż stwarza możliwość lepszej edukacji. Sportowe reprezentacje liceum mają "charakter ekumeniczny".

Tradycje oświaty ewangelickiej

na Śląsku Cieszyńskim są bardzo bogate, sięgają XVI wieku. Zarówno wyznanie, jak i szkolnictwo ewangelickie były związane -- o czym nieczęsto się pamięta -- z językiem polskim. Szkoły na mocy decyzji władz austriackich przestały istnieć około roku 1870. Kilkanaście lat później powołano Towarzystwo Ewangelickie Oświaty Ludowej, które potem przyjęło nazwę Towarzystwo Ewangelickie. Towarzystwo zajmowało się propagowaniem czytelnictwa, rozprowadzało książki religijne i nie tylko. -- Podczas niedzieli do obowiązków rodziny ewangelickiej należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 416

Spis treści
Zamów abonament