Tylko liderzy mają się lepiej
Tylko liderzy mają się lepiej
PAWEŁ BLAJER
Chociaż na początku zeszłego roku wiele wskazywało na to, że w branży meblarskiej kryzys będzie się pogłębiał, to pod koniec 2002 r. okazało się, że wytwórcom udało się przełamać spadkową tendencję w produkcji i sprzedaży. Ale o lepszych wynikach mogą mówić przede wszystkim duże firmy. Dla mniejszych był to kolejny nieudany rok.
Z danych GUS wynika, że w 2002 r. wartość produkcji sprzedanej mebli podniosła się w porównaniu z 2001 r. o 10,5 proc. i wyniosła około 9 mld złotych. Był to efekt przede wszystkim wzrostu o blisko 50 proc. w czwartym kwartale.
Przełamana więc została tendencja spadkowa. W 2001 r. produkcja - po raz pierwszy od kilu lat - miała w ujęciu rocznym ujemną dynamikę (spadek prawie o 2 proc.).
Ostrożnie można szacować, że w tym roku będzie co najmniej na takim poziomie jak w ubiegłym.
W ślad za lepszymi wynikami w 2002 roku poprawiała się również rentowność obrotu. Jeszcze w połowie ub. r. opłacalność tego rodzaju działalności przedstawiała się dużo gorzej niż w podobnym okresie poprzedniego roku, ale od trzeciego kwartału zaczęła rosnąć. W efekcie rentowność obrotu brutto w zeszłym roku zbliżyła się do 2 proc., a netto - 1 proc.
Dane za 2002 r. wskazują, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta