Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Smutna prawda o braku pojednania

26 września 2003 | Publicystyka, Opinie | PB

Walcząc przeciw projektowi pani Steinbach, pokazaliśmy narodowe kompleksy i antyniemieckie fobie

  • Debata o wypędzeniach w "Rzeczpospolitej" - www.rzeczpospolita.pl/tematy/wypedzeni
Smutna prawda o braku pojednania

PIOTR BURAS

Na spór o Centrum przeciwko Wypędzeniom spojrzeć można jak na lustro, w którym miesiącami przeglądało się wiele z tego, co stanowi o naszej kulturze politycznej. Obraz, który w nim powstał, jest pod wieloma względami budujący.

Oto na co dzień zwaśnieni i poróżnieni - także w ocenie przeszłości - byliśmy w stanie mówić jednym, silnym głosem, gdy szło o imponderabilia. Symbolicznym wyrazem tej jedności była dyskusja z Eriką Steinbach w redakcji "Rzeczpospolitej", gdzie fałszowaniu historii ramię w ramię sprzeciwiali się prawicowi i lewicowo-liberalni publicyści, były komunista i poseł narodowo-chrześcijański, przyjaciele Niemiec i ci, którzy ich bardzo nie lubią. Ale w lustrze sporu o Centrum przejrzała się także znacznie smutniejsza prawda o procesie pojednania z Niemcami, który w naszej kulturze politycznej od kilkunastu lat odgrywa znaczącą rolę. Jak chyba nigdy dotąd ujrzeliśmy płycizny "zbliżenia" i "wzajemnego zrozumienia". Okazało się, że ta konstrukcja wzniesiona została na wątłych fundamentach: politycznej frazeologii i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3036

Spis treści
Zamów abonament