Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przodkowie z pieczary

26 września 2003 | Nauka i Technika | KK

Antropologia 35 000 lat temu ludzie mieli szersze twarze i zęby

Przodkowie z pieczary

W niedostępnej jaskini w południowo-zachodnich Karpatach rumuńscy speleolodzy odkryli przypadkowo szczątki kostne ludzi z epoki lodowcowej. Dotychczas zidentyfikowano czaszkę, żuchwę i kość skroniową należące do trzech różnych osób. Kości jest dużo więcej. Ci ludzie żyli około 35 000 lat temu.

Najwcześniejsze pozostałości tzw. człowieka współczesnego czyli zaliczanego do gatunku Homo sapiens odkopano w Etiopii w pobliżu wsi Herto w regionie Awash, 230 kilometrów na północny-wschód od stolicy. Prowadzone od kilku lat badania wykopaliskowe przyniosły m. inn. odkrycie trzech czaszek - dwóch dorosłych osób i dziecka, oraz kilkaset małych fragmentów czaszek i zębów należących do siedmiu osóbm. Kości należą do tego samego gatunku. Na czaszkach widnieją wyraźne nacięcia powstałe zaraz po śmierci, co sugeruje praktykowanie rytuałów pogrzebowych. Porównanie etiopskich czaszek z kilkoma tysiącami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3036

Spis treści
Zamów abonament