Zasiłek rodzinny na nowych zasadach
Od 1 marca 1995 r.
Zasiłek rodzinny na nowych zasadach
Agnieszka Ślązak
Od dzisiaj obowiązuje ustawa z 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. nr 4, poz. 17) . Tego też dnia przestało istnieć rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 10 kwietnia 1989 r. dotyczące tych zasiłków (Dz. U. z 1993 r. nr 110, poz. 492, zm. Dz. U. z 1994 r. nr 122, poz. 597) .
Dotychczas zasiłki te były świadczeniami z ubezpieczenia społecznego i przysługiwały tylko osobom podlegającym temu ubezpieczeniu; wyjątkiem byli studenci i bezrobotni, którzy utracili prawo do zasiłku dla bezrobotnych z powodu upływu okresu jego pobierania. Od 1 marca 1995 r. zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne są świadczeniami socjalnymi, wypłacanymi niezależnie od ubezpieczenia społecznego, jeśli -- w odniesieniu do zasiłków rodzinnych -- uprawniać do tego będzie sytuacja materialna rodziny.
Zasiłek rodzinny przysługuje uprawnionemu na dzieci oraz na małżonka spełniających określone warunki. Uprawnionym jest polski obywatel zamieszkały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także cudzoziemiec, którego pobyt w Polsce ma charakter stały, tj. posiadający kartę stałego pobytu.
Na dziecko
Z asiłek rodzinny przysługuje na:
* dzieci własne uprawnionego, jego małżonka i przysposobione,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta