Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłuższa lista

01 marca 1995 | Nauka i Technika | KF

Dłuższa lista

Corocznie z listy przyrody świata znika ok. 1000 gatunków -- wynika z danych Światowej Karty Przyrody. I dzieje się tak głównie z powodu działalności człowieka.

Od 1 kwietnia 1995 r. obowiązywać będzie znacznie dłuższa lista gatunków zwierząt chronionych w Polsce. Ochroną objęto nie tylko gatunki rzadkie czy zagrożone, ale także pospolite, ze względu na ich znaczenie gospodarcze, np. ptaków wróblowatych czy trzmieli (odgrywają one istotną rolę w rolnictwie, sadownictwie, leśnictwie) . Ochrona gatunkowa zwierząt w Polsce ma znaczenie dla zachowania bioróżnorodności w szerszym, europejskim, kontynentalnym, jak i światowym zasięgu. Dotychczasowe badania i oceny szacunkowe mówią, żewotoczeniu człowieka występuje ok. 30 tys. gatunków zwierząt, z czego 28 tys. to owady. Tylko ok. 600 gatunków reprezentują kręgowce, a wśród nich 370 znajduje się pod ochroną.

Zwierzęta giną z powodu nadmiernej chemizacji rolnictwa i leśnictwa, a także totalnych wieloobszarowych zanieczyszczeń przemysłowych, turystyki, kłusownictwa i coraz większego nasilenia ruchu drogowego.

Gd

y porównamy tylko arytmetycznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 417

Spis treści
Zamów abonament