Drżyjcie przestępcy
Drżyjcie przestępcy
Do polskich sądów trafią niedługo pierwsze ekspertyzy identyfikacji przestępców, wykonane w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji za pomocą metod genetycznych. Nie ma pewności, jak będą przyjęte. W innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, "genetyczny odcisk palców" wykorzystywany jest od wielu lat i jest jednym z ważnych elementów postępowania dowodowego.
Policja dysponuje 14 dobrze wyposażonymi laboratoriami badawczymi przy komendach wojewódzkich, ale tylko specjaliści CLK KGP mają niezbędną aparaturę i potrafią wykonywać badanie genetyczne. Od kilku lat podobne ekspertyzy wykonują niektóre zakłady medycyny sądowej, np. we Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku, ale są one wykonywane głównie dla ustalenia ojcostwa. Pod tym względem jest to metoda niezawodna. W przeciwieństwie do badań serologicznych za ich pomocą można bezbłędnie określić ojcostwo. To bardzo ważne. Wielu mężczyzn, prawdopodobnie co najmniej 10 proc. , niesłusznie płaci alimenty!
Ślady zbrodni
Podobne badania genetyczne mogą pomóc w identyfikacji osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta