Śląskie Spaa
Kloss -- pierwszym kuracjuszem Świeradowa
Śląskie Spaa
Świeradów Zdrój schowany w głębokiej śródgórskiej kotlinie, pomiędzy Stogiem Izerskim a Sępią Górą, oparty jest na południu o granicę z Czechami. Jest to jedno z nielicznych uzdrowisk, w których cisza i spokój, świeże powietrze, las stwarzają możliwości prawdziwego wypoczynku, a walory unikalnego uzdrowiska umożliwiają leczenie wielu schorzeń.
Pierwsza wzmianka o Świeradowie pochodzi z 1524 roku, a zapiski o miejscowych wodach mineralnych z roku 1572. Już w 1754 roku wzniesiono tu pierwszy pawilon, a w następnym odnotowano w księgach miejskich pierwszego oficjalnego kuracjusza, niejakiego Klossa z Wrocisławic koło Środy Śląskiej. W 1786 roku rozbudowano Zdrój, uporządkowano teren i zbudowano pierwszy pensjonat dla kuracjuszy. Już wtedy przebywali tu liczni goście, wielu z Polski. I musiało ich być dużo, skoro wrocławska oficyna Kornów wydała wówczas polskojęzyczny przewodnik po śląskich uzdrowiskach, także po Świeradowie Zdroju. W 1821 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta