Nie od razu
Nie od razu
ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI
W postępowaniu podatkowym zasadą jest, że - inaczej niż w ogólnym postępowaniu administracyjnym - decyzje wydane w pierwszej instancji, niezależnie od tego, czy zostały zaskarżone czy też nie, są wykonalne.
Ma to przede wszystkim chronić interesy wierzyciela podatkowego. Istnieje bowiem ryzyko, że dłużnik podatkowy - zdając sobie sprawę z możliwości niekorzystnego dla niego rozstrzygnięcia także w drugiej instancji - mógłby wyzbywać się swojego majątku, aby znacznie ograniczyć (uniemożliwić) egzekucję.
Są jednak instrumenty ochrony przed natychmiastową wykonalnością decyzji, zdarza się bowiem, że uzasadniony indywidualny interes podatnika musi przeważyć nad interesem publicznym. Dlatego organ podatkowy, ze względu na szczególnie ważny interes strony, może na jej wniosek lub z urzędu wstrzymać wykonanie decyzji w całości lub w części.
Dotyczące tej kwestii przepisy wydają się jednoznaczne. Powstaje jednak zasadnicze pytanie: czy wstrzymanie wykonania decyzji możliwe jest tylko w toku postępowania odwoławczego, czy też w związku z innym - równolegle toczącym się - postępowaniem podatkowym?
Odpowiedź brzmi: właśnie w toku postępowania odwoławczego, kiedy to decyzja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta