Udana improwizacja
Udana improwizacja
MARIA WĄGROWSKA
Politycznie udział Polski w operacji irackiej wzbudza poważne kontrowersje. Militarnie jest natomiast pożądany jako wielki sprawdzian. Odrywa od papierkowej roboty i gry pozorów, a każe się koncentrować na wojskowym rzemiośle przyszłości oraz współdziałaniu z sojusznikami. Kompromitująca afera z rolandami wykazała na przykład, jak dalece niedopracowane są procedury komunikowania wewnątrz Wojska Polskiego.
Przyspiesza to, a nawet wymusza, reformę i modernizację, aczkolwiek dla naszych sił zbrojnych i ich finansowania operacja w Iraku może nieść również negatywne skutki. Jednak każde doświadczenie zdobyte na miejscu w naszej strefie przyda się podczas następnych misji, które mogą się okazać nieuniknione. Zwłaszcza gdyby przyszło prowadzić działania bojowe.
Misje stare i nowe
W Polsce, również w środowisku wojskowym, utrzymuje się mit misji zagranicznych jako całkowicie zgodnych z prawem międzynarodowym i mandatem wielostronnych organizacji oraz polegających na nadzorowaniu porozumienia pomiędzy stronami konfliktu z zachowaniem równego dystansu wobec nich. Percepcja poprzednich misji, również bałkańskich, prowadzonych na ogół z powodzeniem, przenosi się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta