Zakaz wszelkiej dyskryminacji
Zakaz wszelkiej dyskryminacji
Płatny pierwszy dzień zwolnienia chorobowego, zakaz wszelkiej dyskryminacji, molestowania i mobbingu, uznanie trzeciej umowy na czas określony za umowę na czas nieokreślony, rygory czasu pracy i wypoczynku, zasady zatrudniania dzieci - to najważniejsze kwestie uregulowane w uchwalonej we wtorek nowelizacji kodeksu pracy.
Wprowadzone wczoraj zmiany mają na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnych, do konstytucji i orzecznictwa sądowego. Większość przyniesie pożytek pracownikom i poprawi ich sytuację na rynku pracy.
Od pierwszego dnia choroby
Przepis pozbawiający pracowników wynagrodzenia za pierwszy dzień choroby trwającej nie dłużej niż 6 dni obowiązuje od 1 stycznia 2003 r. Zamiast oczekiwanych oszczędności - przyniósł wzrost wydatków na zwolnienia lekarskie i wydłużenie okresów pracowniczej absencji. Liczba zwolnień lekarskich wzrosła o ponad 9 proc., a liczba dni chorobowych - o 10,4 proc. Przepis zostaje więc z kodeksu usunięty, a wynagrodzenie za pierwszy dzień choroby - przywrócone.
Zakaz dyskryminacji...
Rozszerza się zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu. Dotyczy on już nie tylko płci, wieku, niepełnosprawności, rasy, narodowości i przekonań, ale też religii, przynależności związkowej i orientacji seksualnej oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta