Ochrona od wejścia do sądu
Ochrona od wejścia do sądu
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Radykalna zmiana procedury zabezpieczenia roszczeń ma zapewnić zainteresowanym natychmiastową, choć zwykle tymczasową (na czas procesu), ochronę prawną. Chodzi o to, abyśmy już niejako od wejścia do sądu mogli uzyskać skuteczną ochronę.
PROF. FELIKS ZEDLER, PRZEWODNICZĄCY ZESPOŁU DS. ZMIANY POSTĘPOWANIA ZABEZPIECZAJĄCEGO
Jeżeli proces trwa np. pięć lat, to wyrok traci sens, wartość, właściwie nie jest już wyrokiem. W Polsce wciąż na to nie zwraca się uwagi. Nie mamy złudzeń, że zmiana procedury całkowicie usprawni postępowanie cywilne. To sprawa przede wszystkim organizacji sądownictwa, ale mamy nadzieję, że się do tego przyczyni. Chodzi o to, abyśmy wchodząc do sądu, mogli uzyskać zaraz skuteczną ochronę.
Postępowanie, które mamy, jest archaiczne i takiej ochrony nie zapewnia. Główną ideą nowelizacji jest więc jego unowocześnienie, usprawnienie. Nawet kraje mające o wiele sprawniejsze sądy, np. Niemcy, gdzie na wyrok nie czeka się jak u nas kilka lat, ale kilka miesięcy, także usprawniają postępowanie zabezpieczające. W cywilizowanych krajach urasta ono do samodzielnej procedury.
MAREK DOMAGALSKI
Czy idąc do sądu z pozwem, będziemy mogli liczyć na natychmiastową ochronę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta