Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzmocnić samorządność sędziowską

03 marca 1995 | Prawo | MD

Wzmocnić samorządność sędziowską

Mieczysław Daca

Zasadę niezawisłości sędziowskiej i związanej z nią samorządności sędziów uregulowano ustawą z 20 czerwca 1985 r. -- Prawo o ustroju sądów powszechnych. Była ona wielokrotnie zmieniana. Dziś trzeba aktu prawnego, który na nowo uregulowałby prawa i obowiązki sędziów oraz samorząd sędziowski.

Na podstawie nowelizacji z 20 grudnia 1989 r. (Dz. U. nr 73, poz. 436) sędziowie uzyskali bardzo szerokie uprawnienia w sferze samorządności i była to naprawdę istotna demokratyzacja sądownictwa.

Jednak kolejną nowelą z 15 maja 1993 r. (Dz. U. nr 47, poz. 213) znacznie ograniczono uprawnienia zgromadzenia ogólnego sądów wojewódzkich (apelacyjnych) , zwłaszcza przez przeniesienie uprawnień do pierwszego opiniowania kandydatów na sędziów na kolegium sądu wojewódzkiego (apelacyjnego) , a więc stosunkowo mało reprezentatywny organ samorządu. Nadto w kwestii obsadzenia stanowiska wiceprezesa sądu wojewódzkiego, jak też prezesa i wiceprezesa sądu rejonowego, ma się wypowiadać jedynie kolegium sądu wojewódzkiego, z pominięciem zgromadzenia ogólnego. W art. 41

2 ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 419

Spis treści
Zamów abonament