Obligacje niepracującej żony
Obligacje niepracującej żony
Jacek Kulicki
Czy jeśli dochody ma tylko jedno z małżonków, to odliczenie wydatków na kupno obligacji Skarbu Państwa przysługuje zarówno jednemu, jak i drugiemu małżonkowi, czy tylko temu, które osiągnęło dochód?
W "Rzeczpospolitej" z 3--4 grudnia 1994 r. w artykule "Małżeńskie zeznanie za 1994 r. " Wanda Lewańska pisze: "Wspólne opodatkowanie polega na tym, że sumuje się dochody męża i żony po odliczeniu od dochodów każdego ewentualnych przysługujących im ulg przewidzianych w art. 26 ust. 1 ustawy, poza odliczeniami wydatków na cele mieszkaniowe, w odniesieniu do których przysługuje im jeden limit". Dalej autorka stwierdza: "Oznacza to, że niepracująca, nie mająca dochodów żona nie będzie mogła odliczyć wydatków np. na zakup obligacji Skarbu Państwa, bo nie ma od czego".
Pozwolę sobie z taką interpretacją nie zgodzić się. Nie znajduje ona bowiem -- moim zdaniem -- potwierdzenia w ustawie. Ma natomiast odzwierciedlenie, niestety, w drukach zeznań podatkowych, w których rzeczywiście łączeniu podlegają dochody małżonków pomniejszone o kwoty odliczeń (taki dochód ustawa nazywa podstawą opodatkowania) , a nie dochody w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta