Kiedy czynsz nie jest kosztem
Kiedy czynsz nie jest kosztem
Janusz Wodziński
Ustawodawstwo podatkowe opiera się na konstrukcji dochodu jako nadwyżki sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, którymi są koszty -- tyle że kwalifikowane przez szczególny, celowościowy związek między nimi a przychodami. "Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art (. .. )", postanawiają ustawy z 26 lipca 1991 r. i z 15 lutego 1992 r. opodatku dochodowym.
Z tej konstrukcji wynika, że jeśli przedsiębiorca płaci za możliwość używania cudzych przedmiotów (maszyn, środków transportu, lokali etc. ), a między owym używaniem a osiąganiem przychodów istnieje logiczny i gospodarczy związek, to ponoszone opłaty ex definitione są kosztami uzyskania przychodów.
Coś tu nie gra
Rozmijałoby się z logiką i zdrowym rozsądkiem oraz z rozsądkiem fiskalnym (wszyscy widzą, że go zbyt często ostatnio brakuje, choć zdefiniować go trudno) roztrząsanie, czy używanie ma za podstawę taką czy inną konstrukcję prawną. Jakież bowiem ma znaczenie dla fiskusa, czy tą podstawą jest umowa najmu, dzierżawy, leasingu czy instytucja użytkowania. Podobnie z pytaniem, czy płacąc za przejazd taksówką, ponosimy wydatek z tytułu umowy najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta