Wojna o geny
Wojna o geny
Przemysł biotechnologiczny poniósł największą w swej historii porażkę. Tak agencje prasowe skomentowały decyzję parlamentu europejskiego o odrzuceniu kontrowersyjnego projektu dotyczącego możliwości otrzymywania patentów na żywe organizmy (bakterie, rośliny i zwierzęta) , uzyskiwane dzięki manipulacjom genetycznym. Parlamentarzyści zawetowali nawet "kompromisowy" tekst ustawy w tej sprawie, jaki po trwającej prawie 7 lat dyskusji zredagowali członkowie "ugodowej" komisji europejskiej. Nie zapewniał on "dostatecznego zabezpieczenia etycznego".
Spór wokół własności patentowej w biotechnologii ujawnił wyjątkowo ostry konflikt między nauką i przemysłem, mimo że do niedawna ich przedstawiciele zgodnie ze sobą współpracowali. To właśnie dzięki tej współpracy nastał "złoty wiek biologii", a biotechnologia zaledwie w ciągu 20 lat przekształciła się w jedną z najbardziej dochodowych gałęzi przemysłu. Gdzie jednak w grę wchodzą duże pieniądze trudno pogodzić interesy wszystkich stron.
Członkowie komisji europejskiej obawiają, że po decyzji parlamentu kompanie biotechnologiczne przestaną inwestować w Europie, aich ogromny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta