Systemy energetyczne odpowiadają politycznym
Systemy energetyczne odpowiadają politycznym
Nauka i technika nie działają w próżni. Stosowanie, bądź nie, nowoczesnych rozwiązań, konstrukcji, technologii nie zależy wyłącznie od dobrej woli władz. We współczesnym świecie, bądź co bądź opartym na paradygmacie naukowym, nauka uwikłana jest w historię, geopolitykę, demografię. Jak to wygląda w praktyce, na przykładzie energetyki, pokazuje Christian Stoffaes. Jest on pracownikiem departamentu nuklearnego "Electricite de France". Na zlecenie francuskiego ministerstwa gospodarki opracował raport na temat nowych monopoli w Europie. Również on, na zamówienie ministerstwa transportu, przygotował raport o przyszłości SNCF (koleje francuskie) . Podstawę jego futurologicznych rozważań stanowią studia teorii ekonomicznych, filozofii i matematyki. Christian Stoffaes ma także wizję przyszłości światowej energetyki.
Żarłoczna planeta
Dziś Ziemia zużywa 30 proc. energii więcej niż przed 30 laty. Za następne 30 lat, w roku 2025, światowe zapotrzebowanie energetyczne wzrośnie o 60 proc. , ponieważ wiele krajów Trzeciego Świata stoi u progu industrializacji ich potrzeby energetyczne ujawnią się z siłą eksplozji. W kraju rozwiniętym gospodarstwo domowe zużywa 10 razy więcej energii niż analogiczne gospodarstwo w kraju słabo rozwiniętym. Dziś zacofani, rozwijając się, wkrótce eksplodują energetycznie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta