Kiedy państwo odpowiada za swoich sędziów?
Jeszcze o przełomowym wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Kobler przeciwko Austrii
Kiedy państwo odpowiada za swoich sędziów?
TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ
Pytanie, czy i w jakich okolicznościach państwo może odpowiadać za szkodę spowodowaną orzeczeniem sądu krajowego, sprzecznym z prawem wspólnotowym, nurtowało od wielu lat prawników europejskich. Jedni uważali, że taka odpowiedzialność jest nierozerwalnie związana z logiką prawa wspólnotowego. Inni utrzymywali, że jest ona nie do pomyślenia, gdyż mogłaby zachwiać oparte na wzajemnym zaufaniu relacje sądów krajowych z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.
Ostateczną odpowiedź poznaliśmy dopiero 30 września 2003 r. w długo oczekiwanym wyroku ETS w sprawie Gerhard Kobler przeciwko Austrii (pisaliśmy o nim w "Rz" z 2 października) , którą prezes tego sądu Gil Carlos Rodriguez Iglesias nazwał "jedną z najważniejszych, jakie ETS miał okazję ostatnio rozstrzygać". Wyrok wydany przez pełny skład 15 sędziów ma wielkie znaczenie dla sądów krajowych. Aby w pełni docenić jego znaczenie, konieczne jest uprzednie zapoznanie się z kontekstem faktycznym i prawnym sprawy.
Jak doszło do sprawy Koblera
Profesor prawa Gerhard Kobler wykładał na uniwersytecie w Innsbrucku. Przy wymiarze stażu pracy i obliczaniu dodatku stażowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta