Wycofać armię akupacyjną z Iraku
Wycofać armię okupacyjną z Iraku
Ameryka chce, by podczas spotkania ofiarodawców w Madrycie świat przeznaczył miliardy dolarów na odbudowę Iraku. Jednogłośna odpowiedź na tę propozycję powinna brzmieć: "Nie!". Odbudowa Iraku nie wymaga w dłuższej perspektywie zagranicznej pomocy finansowej. Wymaga natomiast rozwiązań politycznych, te zaś będą możliwe tylko po wycofaniu się amerykańskiej armii okupacyjnej.
Miliardy dolarów, o jakie zabiegają USA, powinno się skierować na przeciwdziałanie rzeczywiście najpilniejszym problemom w skali światowej, takim jak walka z AIDS i z głodem.
Administracja Busha rozpoczęła wojnę przeciwko Irakowi prawdopodobnie dlatego, że zamierzała przekształcić ten kraj w nową bazę dla zakrojonych na długo operacji wojskowych w regionie Zatoki. Po atakach terrorystycznych na USA we wrześniu 2001 roku chciała wycofać swoje wojska z Arabii Saudyjskiej i - jak można przypuszczać - wybrała Irak jako długoterminową bazę operacyjną. Jestem głęboko przekonany, że z tego właśnie powodu Ameryka jest tak przeciwna szybkiemu przekazaniu władzy Irakijczykom. Naprawdę suwerenny Irak mógłby przecież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta