Trujące owoce Realpolitik
Trujące owoce Realpolitik
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
BRONISŁAW WILDSTEIN
Obecne kłopoty Amerykanów w Iraku nie są dowodem klęski polityki prezydenta Busha. To, że sytuacja na Bliskim Wschodzie nie będzie ustabilizowana jeszcze długo po wojnie, było oczywiste przed jej wybuchem, również dla analityków uznających za słuszną politykę amerykańskiego przywódcy.
Sukces (ewentualny) Amerykanów, a więc i ludności Iraku, zależy od wielu czynników, których współdziałań nie sposób jeszcze dzisiaj przewidzieć. Jednym z nich są nastroje społeczne w USA i szerzej na Zachodzie w sporej mierze kształtowane przez mass media. Media te w dużej części przeciwne są Bushowi, a ich sprzeciw narastać będzie wraz z przedłużaniem się operacji w Iraku. Wiadomo, że aby przynieść efekty, zaangażowanie militarne Amerykanów na Bliskim Wschodzie musi trwać odpowiednio długo. Jednocześnie wiadomo, że społeczeństwa demokratyczne, jeśli przestają czuć bezpośrednie zagrożenie, zwykle nie widzą powodu, aby ponosić obciążenia i ryzyko ciągnącej się wojny.
Prawidłowość ta odnosi się zwłaszcza do współczesnego wariantu demokracji, w której informacje obywatele czerpią z mediów. Te natomiast żyją pod presją chwili i każdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta